> Hledat
×
- - - - > 2-9-18

Konverze zámeckého pivovaru

Pivovar jako nové kulturní centrum

autor: Heini Järventausta (Finsko) / ateliér Girsa, Fakulta architektury ČVUT / letní semestr 2018

Semestrální práce vznikla na Fakultě architektury ČVUT v Praze v  ateliéru Obnovy architektonického dědictví pod vedením prof. Ing. arch. Akad. arch Václava Girsy. Tento ateliér se dlouhodobě soustředí na témata historického kulturní dědictví, jeho obnovy a vztahu k současné architektuře. Konverze jindřichohradeckého zámeckého pivovaru (národní kulturní památky) byla zvolena jako jedno z témat, kterému se v minulém semestru věnovali čtyři studenti. Představujeme vám práci jednoho z nich.

Autorská zpráva:

Hlavním vodítkem obnovy a konverze pivovaru se stal respekt k jeho historii i budově samotné. Nejvýraznějším znakem nové architektonické myšlenky jsou okna ve střešním plášti, které adekvátně a přitom zajímavě prosvětlují vnitřní prostory podkroví. Hlavním materiálem navrženým v interiéru je dřevo. Fasády a střešní konstrukce budou obnoveny tradičním způsobem, ale barevná škála bude velmi jednoduchá. Díky použití jednotného barevného tónu a nových střešních oken bude budova komunikovat se současností a zároveň citlivě zapadne do svého historického prostředí.

Starý pivovar získá novou funkci, bude konvertován do nového víceúčelového kulturního centra. V přízemí s hlavním vstupem bude restaurace s mini pivovarem. V prvním patře bude velký víceúčelový sál pro koncerty, konference a další menší hala pro drobnější akce. Také tu bude galerijní prostor a museum pivovarnictví s ochutnávkou. V podkroví vznikne ubytování a velký ateliér pro společnou práci.

(přeloženo z angličtiny, redakčně kráceno)

 

odkaz: ateliér Girsa na FA ČVUT

 

Zdroj: Faculty of Architecture, Czech technical university in Prague

X Zavřít