> Hledat
×
- - > 3-9-18

Den architektury 2018

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje na podzim osmý ročník celorepublikového festivalu, do kterého jsou zapojena česká a moravská města a obce všech velikostí. Letos se uskuteční 28. září až 4. října.

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“, festival si připomíná výročí 100 let od založení Československa. Vybrané procházky a prohlídky se zaměří na typické architektonické styly první republiky, jako jsou kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus, představí to nejlepší, co vzniklo v uplynulých 100 letech, ale neopomenou ani dnešní podobu staveb a některé jejich transformace. Speciální pozornost bude věnovaná veřejným a kulturním stavbám a také veřejnému prostoru. Nejen milovníky vlaků pak potěší procházky a prohlídky věnované nádražím. Pořádající spolek KRUH klade důraz na kvalitní současnou architekturu a tak v programu samozřejmě nemůže chybět, ceněné stavby návštěvníkům osobně představí odborníci, kteří je navrhovali a realizovali.

Den architektury nejsou jen procházky, ale také cyklojízdy, plavby, projekce, diskuze, workshopy pro rodinné publikum, umělecké instalace a možná letos dojde i na koupací happeningy.

www.denarchitektury.cz

ANOTACE: Jaká je role městského architekta a co může městu přinést? Projděme se společně po dílech architekta Antonína Mečíře (1888–1965), jenž svou tvorbou z velké části definoval aktuální podobu Jindřichova Hradce. Jde například o budovy Živnostenské školy (1936) nebo Chirurgického pavilonu nemocnice (1938) Součástí procházky bude diskuse s přizvanými hosty. Pořádá spolek Je to i tvoje město.

Jeden architekt, 20 let, a celá řada domů s ambicí jistě městotvornou – soud, školy, nemocniční pavilon, činžovní dům, honosné městské vily.

Projdeme si Hradec ambiciózní a progresivní v době bohužel dávno minulé.

Začínáme na „dolním“ náměstí příští sobotu ve tři. Všechny Mečířovy domy, o kterých víme, obejít nestihneme, ale budeme o nich alespoň mluvit.

Zdroj: www.denarchitektury.cz

X Zavřít